• Telefon : 0532 015 15 34

Domain, Türkçe karşılığı alan adı olan domain internet mülkü üzerindeki tescil edilebilen isminizdir. www.firmanizinadi.com şeklinde bir örnekle verebiliriz. 

Domain alınmadan önce domain sorgusu yapıp almak istediğiniz alan adının uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer alacağınız alan adı uygun ise yani daha önce tescil edilmedi ise siz domain tescili yani isim tescili yapabilirsiniz. 

İsim Tescili yaparken nelere dikkat edilmedir

  • Seçeceğiniz ismin kısa ve öz olması gerekmektedir. Örneğin: firmanızın ünvanı 'EFLATUN İNŞAAT ÜRÜNLERİ ve YAPI MALZEMELERİ SAN. LTD. ŞTİ." olduğunu varsayalım, Tescil edeceğiniz ismin www.eflatuninsaat.com veya www.eflatuninsaat.com.tr olması en uygunu olacaktır. Firma ünvanının tümünü alan adınız yapmak hem çok uzun bir alan adı olacak hemde okurken veya yazarken telafuzu zorlaşacaktır.
  • İsim tescili sadece ingilizce karakterlerden oluşabilmektedir. Yani bir isim alırken Türkçe karakter kullanamazsınız. 
  • Com.tr alan adına başvuruyorsanız istenen evrakları verebilmeniz gerekmektedir. Com.tr için istenen evraklar: Alan adı tasis formu, Şirketler için ( Faaliyet belgesi veya bağlı bulundukları ticaret odasından oda sicil kayıt sureti ) Şahıslar için, Nüfus cüzdanı fotokopisi, Marka tescil belgesi veya marka tescil başvuru formu.
  • .com, .net, .org domainleri için herhangi bir evrak belge istenmemektedir. Fakat .com.tr domaini daha doğrusu .tr uzantılı domainler için evrak istenmektedir. Eğer şartları karşılayabiliyorsanız ve alacağınız domainin com.tr uzantısı boşta ise almanızı tavsiye ederiz. Çünkü com.tr daha kurumsaldır.  
  • İsim tescil fiyatları: Her firmanın farklı fiyatları vardır.  Bir çok firma ucuz domain diye reklam yapmakta ve olabilecek en uygun fiyata domain satmaktadırlar. 1 $ domain  satan firmalar bile vardır. Ancak 1 $ domaini aldığınızda işiniz bitmiyor yıl dönümü geldiğinde domaini uzatmak için 30-40 dolar arası yıllık ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ya da domaini başka bir firmaya transfer etmek istediğinizde yine 30-40 $ ücret istenebiliyor. 
  • isim tescili yaparken bütçeniz doğrultusunda olabilecek en uzun süre ile tescil işleminizi yapın. Bu süre en fazla 10 yıldır. Eğer yıllık yaparsanız her yıl süresi dolduğunda yenilemek zorundasınız. Zamanında ödenmeyen isim tescil ücretleri için cezalı bir şekilde ödeme yapmak zorunda kalabilirssiniz.
  • İhtiyaç duyacağınız tüm hizmetleriniz için tek firma ile çalışın. isim tescilihosting, mail hizmeti ve web sitesi için ayrı ayrı firmalar ile çalışırsanız bu hizmetlerin takibi sizin için zor olacaktır. Kurumsal mailde yukarıdaki tüm hizmetleri sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Bunun için kayıt olmanız yeterlidir.

Dilerseniz www.domaintescil.com.tr sitemiz üzerinden de güvenle domainlerinizi satın alabilir ve kontrol edebilirsiniz. 

Domain Tescil

Lütfen her satıra bir domain gelecek biçimde sorgulayınız.Hemen Ara 0532 015 15 34 7 / 24 Whatsapp destek hattı