• Telefon : 0532 015 15 34

Son zamanlarda mail ile bulaşan virüslerin sayısı oldukça çoğaldı. Ayrıca sayısının artışı ile beraber gönderme methotları ve inandırıcılığı da her geçen gün artmakta. Örneğin; Banka dekonto görünümünde virüslü mailler, Kargo takibi gibi görünen virüslü mailler, sipariş teyit gibi görünen virüslü mailler ve en son karşılaştığımız e postanızın kotasının dolduğuna dair virüslü mailler ve benzeri onlarca methot kullanılarak bilgisayarınıza virüs bulaştırmak isteyen korsanlar her geçen gün yeni yöntemler deneyerek bilgisayarınıza virüs bulaştırmak istiyorlar. 

 

Bu şekilde gönderilen virüslü mailler bilgisayarınıza nasıl bulaşır ?

Öncelikle bu tarz maillerin size ulaşması ile bilgisayarınıza virüs bulaşmaz. Bu maillerdeki ekli dosyalara tıklandığında veya oradaki linklere tıklandığında bigisayarınıza bulaşır. 

 

Bilgisayarınıza virüs bulaştırmadan da size zarar verebilirler mi ? 

Evet, yukarıda saydığımız bir çok yöntemde temel olarak korsanların iki amacı vardır. 
1. Amaçları bilgisayarınıza ekli dosya yöntemi ile gönderdikleri virüslü dosyayı açmanız veya açmaya çalışmasınız, bu yöntem ile bilgisayarınıza yerleştirdikleri zararlı yazılımlar bilgisayarınızı arka planda yönetir ve size ait özel veya genel bilgilerinizi şifreleyip sizin erişiminize engel olurlar. Daha sonra bu bilgilere yeniden erişimiz için sizden fidye talep ederler. 

2. Amaçları ise bilgisayarınıza herhangi bir virüs bulaştırmadan mail yolu ile size gönderilen linke tıklamanız ve burada genelde sizden e posta adresinizi ve şifrenizi sorarlar, bu alanları doldurduktan sonra e posta adresinizin şifresi korsanların eline geçmiş olur. Bu durumda sizi takipte kalırlar ve size ödeme ile ilgili bir mail trafiğiniz olduğunda yazıştığınız kişilere kendilerine ait hesap numarası iletip size gelmesi gereken ödemeleri kendi hesaplarına yapılmasını amaçlarlar.

Yukarıda belirttiğim her iki yöteme karşı da çok dikkatli olmalısınız. 

Mail virüsü bulaşan bilgisayarlada ne olur ? 

En yaygın olanı bilgisayarınıza bulaşan virüsün bilgisayarınızdaki önemli dosyaları şifrelemesi ve bu şifrelerin açılması için sizden ücret talep edilmesidir. 


Mail virüslerini nasıl engellersiniz ? 

Eğer sunucunuzda kurulu bir mail antivirüsü var ise bu tarz mailler sunucudaki antivirüse takılır ve size ulaşması engellenir. Ancak suncunuzda herhangi bir koruma yok ise her gelen maili itina ile inceleyip öyle davranmanız gerekiyor. Her ekli dosyayı açmamanız gerekiyor. 

 

Kurumsal Mail Farkı Nedir ?

Gelişmiş anti virüs koruması ile size gönderilen mailler sunucuda anti virüs tarafından taranır, herhangi bir zararlı yazılım veya link bulunduruyor ise, size iletilmesine izin verilmez böylece hem bilgisayarınız hem ağdaki diğer bilgisayarlarınız korunmuş olur.

Hemen Ara 0532 015 15 34 7 / 24 Whatsapp destek hattı