• Telefon : 0532 015 15 34

POP veya IMAP e-postalarınızı bilgisayarınıza ya da akıllı cihazlardan yönetmemizi sağlayan iletişim protokolleridir. Bütün e-posta uygulamaları ( Outlook, Opera Mail, Windows live Mail, Mac Mail v.b ) gibi mail yönetim programları bu protokoller sayesinde maillerimizi yönetmemize izin verirler. 

POP Mail nedir

Kısaca POP veya POP3 (Post Office Protocol 3 - Postane Protokolü 3) E-postalarımızı yönetmek için kullandığımız Mail arayüz programlarının ( Outlook, Opera Mail, Windows live Mail, Mac Mail v.b ) ihtiyaç duyduğu iletişim protokolüdür.

Pop Mail Nasıl Çalışır.

Bu protokol yerel E-posta alıcıları tarafından uzak sunucudan E-postaları indirmek için kullanılır. Bir örnek ile Pop maili anlatacak olursak. Ofisinizde evinizde ve cep telefonunuzda kurulu olan bir e-posta hesabınız var diyelim bir mail geldiğinde 3 cihazınıza da düşer. Fakat cevap yazdığımızda verdiğimiz cevap gönderdiğimiz cihazda kalır diğer cihazlarda görüntülenemez. )

Pop veya Pop3 olarak ta adlandırılır, Protokolünün avantajları nelerdir.

  • Online ve ya offline çalışır yani internet olmadan da gelen maillerinize erişebilirsiniz.
  • Eğer maillerinizi bilgisayarınızda depolayacaksanız yüksek kota gerektirmez.
  • Mail trafiğine fazla bir yükü olmaz
  • Hızlı ve verimli çalışır.

 

Imap Mail nedir

1986 Yılında Stanford University’de Geliştirilen IMAP (Internet Mail Access Protocol) e-posta sunucunuzdaki e-postalarınıza erişebilmeniz için kullanılan bir metottur. Geliştirildiği zamandan sonra yıllarca e-posta üreticilerinin ( yahoo, hotmail v.b ) dikkatini çekmemiştir. Günümüzde de hala kullanım oranı POP maile göre çok düşüktür. 

Imap Mail Nasıl Çalışır

Imap sunucuda çalışan bir e-postanın uzaktan sanki sunucudaymış gibi yönetmenize izin verir. Bir örnekle açıklayacak olursak: İş yerinizde evinizde ve cep telefonunuzda kurulu olan bir eposta hesabınız var diyelim. Size gelen bir mail 3 cihazdan da görünebilir, ayrıca gönderdiğiniz maillerde aynı şekilde tüm cihazlardan görülebilir. 

Özetle imap maillerinize birden fazla yerden erişim imkanı sağlamaktadır. Bu sistemin artıları olduğu kadar eksileri de mevcuttur. 

  • Online erişim gerektirir.
  • Yüksek bir mail kullanım kotasına sahip olmanızı gerektirir.
  • Mail trafiğinizi pop maile göre biraz daha fazla yorar. 

 

Hemen Ara 0532 015 15 34 7 / 24 Whatsapp destek hattı