• Telefon : 0532 015 15 34

Spam mail nedir

Spam kelime anlamı olarak 'istenmeyen' anlamına gelmektedir. Yani istenmeyen mail olarak tanımlayabiliriz.  Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse sizin izniniz ve bilginiz dışında size iletilen maillere spam mail denir.

1978 Yılında e-posta kullanılmaya başlanmıştır. O günlerden beri spam maillerde gönderilmektedir. İlk zamanlarda internetin yavaş olmasından dolayı maillerin gelip gitmeside çok fazla zaman alıyordu. O zamanlarda spam mail daha sıkıntılı bir durumdu şöyle bir düşünün bilgisayarınıza bir eposta gelecek yarım saat başında bekliyorsunuz sonunda beklediğiniz mail bilgisayarınıza ulaşıyor bir açıyorsunuz gelen mail bir spam mail ne kadar can sıkıcı bir durum değil mi.

Günümüzde de durum farklı değildir, şimdi internet hızlı fakat daha çok spam mail gönderiliyor. Aktif olarak mail kullanan bir kullanıcı gelen spam mailleri ayıklaması da çok zaman almaktadır. Spam mailleri ayıklamaya çalışırken yanlışlıkla gerçek mailleri silme ihtimalimiz de var dolayısıyla neresinden bakarsanız bakın spam mailler can sıkıcıdır. 

Herkes ürettiği ürünün veya verdiği hizmetin bir şekilde reklamını yapmak istiyor. Bunun için de reklam içerikli mailler göndermeyi bir yol olarak düşünüyorlar. Hatta bu konuda hizmet veren toplu mail gönderen firmalar da var.  Durum böyle olunca spam mailler de gelmeye devam etmektedir. 

Neden Spam Mail Geliyor

 Hemen hemen her sunucuda spam engelleyici yazılım mevcuttur. Eğer spam engelleyici olmaz ise çok daha fazla sayıda spam mail ile uğraşmak zorunda kalırız. Peki spam engelleyiciler mevcut ise neden spam gelmeye devam ediyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bunun da sebebi şu; paylaşımlı sunucularda sadece sizin siteniz yer almıyor sizin sitenizle beraber binlerce site yer alıyor. Dolayısıyla yapılacak ayarlar spam seviyesi sadece size özel değil o sunucuda yer alan yüzlerce hatta binlerce site için geçerli oluyor. Size hosting hizmeti veren firma spam seviyesini yükselttiği zaman size gelen spam sayısı düşüyor ve gerçek mailler size ulaşıyor. Fakat bu defa aynı sunucuda yer alan bir başka müşteri sunucu yöneticisini arıyor ben bir mail bekliyordum defalarca gönderdiler ama bana ulaşmadı diyebiliyor. Böylece suncunuzu yöneten kişi onun da isteğini yerine getirmek zorunda kalıyor. Spam ayarlarını biraz aşağı çektiği zaman diğer müşteriye ulaşması gereken mail ulaşıyor fakat size çok sayıda spam gelmeye devam ediyor. 

Spam mailler nasıl engellenir

Spam mailleri engellemenin en kolay yolu firmanıza özel spam ayarlarının yapılabilmesidir. Sizin siteniz için yapılan ayarların bir başka müşteriyi etkilememesi veya bir başka müşteri için yapılan bir ayarın sizi etkilenmemesinin sağlanmasıdır. Peki bunun için ne yapmanız gerekmektedir. 

1. Kendi web sunucunuzu satın alıp tamamen kendinize ait özel bir alanda mail hizmetinizi kullanabilirsiniz. Bunun mailiyetine gelecek olursak; sunucu satın alma ücreti + lisans ücretleri + size özel ip adresleri + kurulum ücreti yaklaşık olarak 5.000 $ gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ayrıca iş bununla bitmiyor bu defa sağlıklı hizmet alabilmek için bu sunucuyu güvenilir bir datacenter de barındırmanız gerekiyor. Çünkü sizin iş yerinizde sağlanan internet bağlantısı veya güç kaynağı ile bu iş olmaz. Diyelim ki güvenilir bir datacenter buldunuz ve sunucunuzu barındırması için yıllık 1000 $ da anlaşma sağladınız. Son birşey daha var. Bu defa bu sunucuyu sağlıklı bir şekilde yönetecek bir sorun olduğunda anında müdahale edecek bir personele sahip olmanız gerekir. Böyle bir personel de aylık en az 3000 TL maaş isteyecektir. Sigortası yemeği yolu derken aylık en az 4000 TL de ona ayırdık diyelim. 

Ne oldu şimdi bir yıllık yaklaşık 50.000 TL masrafınız oldu ama olsun artık spam gelmiyor... 

Ya da bir yolu daha var. 

2. kurumsalmail.com.tr ye kayıt olun size uygun paketlerden birini seçin. Yıllık 49 $'dan başlayan fiyatlarla, Sadece mail için optimize edilmiş sunucularımızda siz de kullanmaya başlayın spam mailler ile mücadele etmek zorunda  kalmayın. Üstelik eğer spam mail veya virüslü mail gelmeye devam ederse 1 ay içerisinde ödediğiniz ücreti iade alın. 

 

HEMEN BAŞLAYIN

 

Hemen Ara 0532 015 15 34 7 / 24 Whatsapp destek hattı