• Telefon : 0532 015 15 34

Bugün bir müşterimizin yaşadığı sorunu buraya paylaşmak istedim.

Aynı durumu yaşayanlara klavuz olsun diye. 

Müşterimiz tüm outlook ayarladı doğru olduğu halde gönder al yaptığında hata ile karşılaşıyor ve mail alışverişi sağlıklı bir şeklide sağlanamıyordu. Web mail ile bağlandığında ise posta alabiliyor ve gönderebiliyordu. 

İnternet bağlantısı, outlook ayarları, gelen posta sunucusu değerleri giden posta sunucusu değerleri herşey normal ancak mail geliyor fakat gönderemiyordu. Müşteriye telefonda nerede olduğunu sordum eğer yurt dışında ise ancak bu durumun yaşanacağını söyledim.

Müşterim Türkiyede olduğunu söyledi bu defa yine başa döndük. Bunun üzerine müşterinin bilgisayarında vpn olup olmadığını sordum vpn olduğunu ve açık unuttuğunu söyledi. Böylece sorunun sebebi anlaşılmış oldu. 

Vpn açık olduğu için bilgisayar Amerika üzerinden sağlanan bir ip adresi ile internete bağlı idi böylece Türkiye için sağlanan 587 portu çalışmıyordu. Vpn'yi devre dışı bırakınca sorun düzeldi. Müşterimizi vpn kullanmak zorunda kaldığında giden posta sunucusu portunu 25 yapması gerektiği konusunda da uyardık. 

Ayrıca müşterimizin bilgisayarında kullandığı VPN tarayıcılarda kullanılan vpn gibi değil bilgisayarın tüm çalışma sistemini etkileyen vpn idi. Outlook ta bu vpn ile bağlanmaya çalıştığı için sorun oluyordu. 

Dolayısıyla;

Giden posta sunucusu portu Türkiye için 587,  Gelen posta sunucusu portu ise 110 
Yurt dışından bağlanıyorsanız 25 olması, Gelen posta sunucusu portu yine 110 olması gerekmektedir.

Hemen Ara 0532 015 15 34 7 / 24 Whatsapp destek hattı